Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до списку

Прийомна сім'я, дитячий будинок сімейного типу

04.04.2023

ПРИЙОМНА СІМ’Я, ДИТЯЧИЙ БУДИНОК СІМЕЙНОГО ТИПУ

 Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та  дітей, позбавлених батьківського піклування. Дитячий будинок сімейного типу - окрема  сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває  у шлюбі,  які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей,  позбавлених  батьківського піклування.

Прийомні  діти, діти-вихованці дитячого будинку сімейного типу  проживають і виховуються у прийомній сім’ї/дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку. Після досягнення 18-річного віку такі особи у разі продовження навчання в закладах загальної середньої, професійної  (професійно-технічної),  фахової  передвищої та вищої освіти  можуть за їх вибором продовжити проживати у прийомній сім’ї/дитячому будинку сімейного типу до закінчення відповідних закладів освіти.

Хто може стати прийомними батьками/батьками-вихователями?

Прийомними батьками/батьками-вихователями можуть стати як подружжя, так і особа, яка не перебуває в шлюбі, працездатного віку. Середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім’ї обчислений за останні шість календарних місяців, не може бути менше рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум), встановлений законодавством. Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками/батьками вихователями, в обов’язковому порядку мають пройти навчання, організоване обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо, за спеціальною програмою. Слід враховувати, що у випадку, коли хоча б один з прийомних батьків/батьків-вихователів не пройшов курс підготовки потенційних кандидатів у прийомні батьки/батьки-вихователі, то сім’я не отримає дозволу на створення прийомної сім’ї/дитячого будинку сімейного типу.

А також родина не отримає дозволу на створення прийомної сім’ї/дитячого будинку сімейного типу у разі, якщо хоча б один з прийомних батьків/батьків-вихователів:

визнаний в установленому порядку недієздатним або обмежено дієздатним;

позбавлений батьківських прав;

був усиновлювачем, опікуном, піклувальником, прийомним батьком, батьком-вихователем  іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з його вини;

за станом здоров'я не може виконувати обов'язки щодо виховання дітей (інваліди I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства); перебуває на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері; зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами;
страждає на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ щодо осіб, які не можуть бути усиновлювачами;

був засуджений за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або  прекурсорів,  а  також за злочини,  передбачені статтями 148, 150, 150-1,  164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України, або має непогашену чи не зняту в установленому  законом  порядку  судимість за вчинення інших злочинів. Не можуть бути прийомними батьками/батьками-вихователями особи, з якими на спільній житловій площі проживають члени сім'ї (у тому числі малолітні та неповнолітні діти), які мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД (крім сімей, які беруть на виховання дітей, уражених ВІЛ-інфекцією), відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади,  в  яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства, а також особи, які не  мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу).

Існують також обмеження для кандидатів у прийомні батьки/батьки-вихователі за віком. Влаштування дітей у прийомну сім’ю/дитячий будинок сімейного типу проводиться з урахуванням віку батьків та дітей, щоб на час досягнення обома прийомними батьками/батьками вихователями пенсійного віку, всі прийомні діти досягли віку вибуття з прийомної сім’ї, тобто повноліття. У разі досягнення пенсійного віку одним з прийомних батьків/батьків-вихователів час перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків.

Хто буде Вам допомагати при виконанні обов’язків прийомних батьків/батьків-вихователів?

Держава надає постійну соціальну підтримку прийомним сім’ям/дитячим будинкам сімейного типу. Для здійснення соціального супроводу за прийомною сім’єю/дитячим будинком сімейного типу закріплюється фахівець із соціальної роботи Лозівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який  надає комплекс правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування прийомної сім’ї. Харківський обласний центр соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді  із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо періодично, але не рідше одного разу на два роки, проводить навчання з метою підвищення виховного потенціалу прийомних батьків-батьків-вихователів. Якщо в сім’ї виховується дитина уражена ВІЛ-інфекцією, не рідше 1 разу на рік, необхідно проходити спеціальне навчання з догляду за такими дітьми за спеціальною програмою, спільно із закладами охорони здоров’я.

 Які права і обов’язки набувають прийомні батьки/батьки-вихователі?

Прийомні батьки є законними представниками дітей на підприємствах, в установах і організаціях, без спеціальних на те повноважень. Вони несуть персональну відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей/дітей-вихованців, а також – за дотримання принципу конфіденційності інформації щодо ураження дітей ВІЛ-інфекцією. 

Припинення функціонування прийомної сім’ї/дитячого будинку сімейного типу

Дія договору припиняється у разі виникнення у прийомній сім’ї/дитячому будинку сімейного типу  несприятливих умов для виховання дітей та спільного проживання (тяжка хвороба  прийомних батьків, батьків-вихователів, відсутність  взаєморозуміння батьків з дітьми, конфліктні стосунки дітей), невиконання батьками обов’язків щодо належного виховання, розвитку та утримання  дітей, порушення схеми антиретровірусної терапії дитини, невиконання індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, повернення дітей рідним батькам (опікуну, піклувальнику, усиновителю), досягнення дитиною повноліття, досягнення  батьками пенсійного віку, виявлення обставин щодо навмисного виведення дитини з прийомної сім’ї/дитячого будинку сімейного типу з метою усиновлення її  іноземцями, за винятком ситуацій, якщо іноземець є родичем дитини, за згодою сторін та  з інших причин, передбачених договором, а також за наявності обставин, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України.

Фінансове і матеріальне забезпечення прийомних сімей/дитячих будинків сімейного типу

Розмір щомісячної державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить два з половиною прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.

У випадку, якщо дитині виплачується пенсія, аліменти, стипендія чи інша державна допомога, розмір допомоги визначається як різниця між двома з половиною прожитковими мінімумами та розміром інших виплат.

Розмір щомісячного грошового забезпечення за надання послуг прийомних батьків, батьків-вихователів, становить один прожитковий мінімум для працездатної особи за кожну дитину.

Також, законодавством передбачено відрахування єдиного соціального внеску за непрацюючих працездатних осіб, у розмірі 22% від суми нарахованого грошового забезпечення, але якщо сума грошового забезпечення менша за встановлену мінімальну заробітну плату, відрахування єдиного соціального внеску нараховується на суму мінімальної заробітної плати.

Управління освіти, молоді та спорту міської ради щороку забезпечують безкоштовне оздоровлення дітей у дитячих оздоровчих закладах. Прийомні діти, діти-вихованці, які за медичними показаннями потребують санаторно-курортного лікування, забезпечуються путівками до спеціалізованих санаторіїв.

Якщо Ви вирішили прийняти дитину в сім’ю

За більш детальною інформацією звертайтесь до Лозівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або до служби у справах дітей міської ради, які розташовані за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. Лозовського, 10-А, к.17, 20 або за телефонами: 095 033 14 83, 05745 2 20 91.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше