Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до списку

Питання трудових відносин

07.02.2022

- Колективні договори

- Ринок праці

«Тіньова» зайнятість в умовах воєнного стану

Після початку збройної агресії російської федерації проти України різко скоротилася кількість робочих місць, багато громадян втратили роботу. Деякі підприємства пошкоджені чи зруйновані, деякі знаходяться на окупованих територіях чи на територіях, де ведуться активні бойові дії, а деякі не можуть продовжувати роботу з економічних, технологічних та інших причин.

Управлінням праці та соціального захисту населення міської ради щомісячно проводиться в Лозівській міській територіальній громаді моніторинг з питань праці. Результати моніторингу, проведеного на 45 підприємствах, установах та організаціях всіх форм власності, свідчать про те, що за період з 24 лютого 2022 року по червень 2023 року було втрачено 258 робочих місць.

З метою підтримання функціонування економіки та соціального захисту громадян наша держава запроваджує ряд активних програм для бізнесу, які покликані допомогти у вирішенні питань працевлаштування або збереження робочих місць, у тому числі для соціально вразливих категорій населення, та передбачають надання Державною службою зайнятості компенсацій роботодавцям. На сьогодні функціонують такі програми: програма з надання компенсацій фактичних витрат роботодавця у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа соціально вразливих категорій населення; програма з надання роботодавцям компенсацій на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб; надання допомоги по частковому безробіттю; організація професійного навчання зареєстрованих безробітних на замовлення роботодавців, зокрема, і соціальних підприємців; надання мікрогрантів на створення або розвиток власної справи.

 У той же час зріс обсяг «тіньової» зайнятості. Деякі роботодавці порушують законодавство та права і соціальні гарантії робітників щодо офіційного працевлаштування, ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати, бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат. З іншого боку, й самі працівники нерідко погоджуються або ж самі воліють працювати без офіційного працевлаштування, позбавляючи себе соціальних гарантій.

Під час повномасштабної війни, коли всі сили і кошти держави спрямовані на наближення Перемоги, незадекларована праця і неформальна економіка наносять невиправної шкоди обороноздатності країни. Намагаючись збільшити свої прибутки, окремі роботодавці уникають укладення трудових договорів і, відповідно, сплати податків.

Легалізація заробітної плати та трудових відносин – це з одного боку – збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів та цільових фондів, з другого – соціальні гарантії для найманих працівників (право на відпустку, на оплату лікарняних, на охорону праці, соціальне страхування, у майбутньому – на пенсію). Тому працівники мають знати свої права і реалізовувати їх.

Всі розуміють, що економічний фронт виконує одну з основних функцій безпеки нашої держави. Якщо в умовах війни функціонує бізнес, своєчасно сплачуються податки до бюджету – це підтримує нашу країну в такий важкий час та наближає нас до Перемоги.

 Також, інформуємо, що наразі відновлено можливість позапланових перевірок органами Державної служби України з питань праці, одним з приводів для якої є виявлення неоформлених трудових відносин. Законодавством передбачена фінансова відповідальність за використання праці неоформлених працівників згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю України, яка може сягати за одного неоформленого працівника 201000 грн. Під час воєнного стану такі штрафи не застосовується за умови усунення виявлених порушень. Разом з тим, адміністративні штрафи, які визначені статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, залишаються і передбачають штраф за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення з ним трудового договору в розмірі до 17000 грн.

Роботодавці зобов’язані дотримуватися трудового законодавства, тим паче наразі вони мають можливість скористатися діючими державними програмами щодо сприяння працевлаштуванню та розвитку бізнесу.

Наймані працівники: мешканці Лозівської громади та внутрішньо переміщені особи не повинні погоджуватися на роботу без офіційного оформлення трудових відносин задля хибної тимчасової матеріальної вигоди.

Оформлювати працівників і сплачувати податки – це не просто юридичне зобов’язання, а патріотичний обов’язок кожного роботодавця, особливо в часи війни.

28 квітня −День охорони праці в Україні

Відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначається День охорони праці.

У 2023 році тема (девіз) Дня охорони праці звучить так: «Безпечне та здорове робоче середовище − основний принцип та право на роботі».

Право на працю у безпечних та здорових умовах праці закріплено Конституцією України. 3 початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло нового значення. Тисячі підприємств продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові щоденні ризики та випробування.

Праця в умовах воєнного стану пов'язана з великою кількістю нових, в тому числі смертельно небезпечних чинників, що призводить до погіршення умов праці в усіх галузях економіки. Україна несе великі втрати в цій війні і ці втрати збільшуються внаслідок загибелі працівників на робочих місцях.

Не зважаючи на збройну агресію російської федерації проти України, працюючі підприємства нашої громади зберегли комплексність системи охорони праці. За результатами моніторингу, проведеного цього року на 159 підприємствах, установах та організаціях, до їх колективних договорів включено 393 заходи покращення умов праці на загальну суму 9627,2 тис.грн.

Станом на 01.04.2023 на підприємствах за умовами праці було атестовано 2840 робочих місць, 2560 працівників на 84 підприємствах користувались пільгами та компенсаціями  за умови  праці  згідно  з чинним законодавством.

У 2022 році   на підприємствах Лозівської міської територіальної громади було взято на облік 7 нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом, що на 1 випадок більше ніж у 2021 році.

Враховуючи вищезазначене, просимо з нагоди Дня охорони праці – 28 квітня 2023 року долучитися до вшанування пам'яті працівників, які загинули на виробництві, в мирний час та під час воєнного стану, а також вжити заходи, спрямовані на збереження життя та здоров'я їх працівників.

2023 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше